Antikacı, yaşlı karı kocayı dolandırdı: 130 Sterlin’e alıp 3,6 milyon Sterlin’e sattı! Maske kimseye yar olacağa benzemiyor

Fransa’nın Nimes şehrinden 81 ve 88 yaşlarındaki çift , 2021 yılında ‘Ngil’ maskesini satmaya karar verdi. Maske Fransa’ya, Afrika’da sömürge valisi olan eşin büyükbabası tarafından getirildi.

Birkaç ay sonra onu Montpellier’deki bir müzayedede 3,6 milyon £ karşılığında sattı. Antikacı, maskeyi alırken bu kadar değerli olduğunu bilmediğini iddia etti.

Davanın bugün Alès’teki bir mahkemede açılmasının ardından Gabon hükümeti, cezai soruşturma başlatılması yönündeki çağrılar üzerine yasal işlemlerin durdurulmasını istedi.

BBC’nin haberine göre hükümet, maskenin çalındığını ve bu nedenle ülkeye iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir uzman, Fransız medyasına maskenin “Leonardo da Vinci tablosundan daha nadir” olduğunu söyledi ve Fang ustaları tarafından bu türden yalnızca 10 kadar maskenin yapıldığını tahmin etti.

Fransa’da yaklaşık 900.000 Afrika eserinin bulunduğu tahmin ediliyor; bunların çoğu Sahra altı Afrika’dan ve üç yıl önce 2020’de Fransız hükümeti, Senegal ve Benin’den gelen eserlerin iade edilmesi yönünde oy kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x