Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili sözleri tepki çeken imam tutuklandı

DHA

Kocaeli’nin Körfez ilçesi Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde bulunan Hazreti Ali Camii’nde imamlık yapan Metin Özcan’ın Atatürk, ve Türk eğitim sistemi ile ilgili sarf ettiği sözler sosyal medyada yayıldı ve tepki topladı.

Metin Özcan, yaklaşık 10 gün önce ilçeye bağlı Yeniyalı Mahallesi’ndeki bir mevlit töreninde şu ifadeleri kullandı:

Cumhuriyetle birlikte İslam alimlerinin asılması kararları verildi. Halifelikler kalktı, medreseler kapatıldı, tekkeler kapatıldı. Alfabeler değiştirildi. Her şeyi bilen Müslüman hiçbir şey bilmez oldu. Tarihi iyi okuyun, iyi araştırın. Sevdikleri adamlar hiç de sevilecek adamlar değil. Allah bizi muhafaza etsin. Anneler siz eğitin çocuklarınızı. Çocuğu okula sokan baldırı çıplak. İlim irfan yuvası adı altında hutbeler okutuluyor. Böyle bir şey yok. Ne eğitim var, ne ilim irfan var. Ne eğitim var, ne öğretim var. Oralara çocuğunuzu bırakıp da yetişecek diye bakmayın. Belki bir makama gelir ama makamı da rüşvete ve yanlışa kullanır.

Önce serbest kaldı, sonra tutuklandı

Tepkilerin ardından gözaltına alınan Metin Özcan, emniyetteki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Cumhuriyet Savcısı ise bu karara itiraz etti.

İtiraz üzerine yeniden değerlendirme yapan mahkeme, Metin Özcan’ın ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ile ‘Atatürk’e hakaret’ suçundan tutuklanmasına karar verdi.

MetinÖzcan, tutuklanarak Kandıra cezaevine gönderilirken Körfez İlçe Müftülüğü de hakkında idari soruşturma başlattı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x