Erdoğan’ın “Gazze Kasabı” çıkışı dünyayı sarstı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları binlerce masum insanın ölümüne neden oldu. İsrail’le Hamas arasında sağlanan nsani ara ve esir takasının bitmesine saatler kala, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede yaşanan insanlık dramına dair yeni açıklamalar yaptı. AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Gıdasını, elektriğini, suyunu kesip açık hava hapishanesine çevirdikleri iki milyon insana soykırım uyguladılar. Gazze’yi yakıp yıktılar. Her türlü zulmü yaptılar. Yüzde 70’ten fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 16 bin kardeşimiz İsrail saldırısında şehit oldu. 35 bin üzerinde kardeşimiz yaralandı. Şehitleri rahmetle yad ediyorum. Gazze’deki binaların üçte ikisi yıkıldı. Eğitim ve sağlık alt yapısı çöktü. Netanyahu adını tarihe şimdiden Gazze kasabı olarak yazdırdı.” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri, uluslararası basın tarafından manşete taşındı.

France 24, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ‘Gazze Kasabı’ olarak damgaladı.” dedi.

Yunan Ta Nea, “Erdoğan: Netanyahu tarihe Gazze Şeridi’nin kasabı olarak geçecek.” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

İsrail merkezli Ynet news, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gazze Şeridi’ndeki ateşkesin uzatılması çağrısında bulunarak, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ‘Gazze Kasabı’ olarak adını tarihe çoktan yazdığını söyledi.” dedi.

Alman Welt, Erdoğan’ın “Netanyahu tarihe Gazze’nin kasabı olarak geçti” sözünü manşetine taşıdı. “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in eylemlerini ‘vahşet’, Netanyahu’yu ise ‘kasap’ olarak nitelendirdi.” denilen haberde şu ifadeye yer verildi: “Erdoğan, Gazze Şeridi’ndeki ölümlerin sorumlusu olarak bizzat İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ilan etti.”

Fransız haber ajansı AFP, “Erdoğan, Netanyahu’ya ‘Gazze’nin kasabı’ dedi” başlıklı haberini abonelerine servis etti.

Hindistan merkezli NDTV haberinde, “Erdoğan, ulusal televizyonda yayınlanan konuşmasında, ‘Netanyahu, adını Gazze kasabı olarak tarihe çoktan yazdırdı’ dedi.” ifadesine yer verdi.

Mısır merkezli Ahram Online, “Erdoğan, Gazze savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana İsrail’e defalarca ölüm ve yıkımın boyutu konusunda sert eleştirilerde bulundu.” dedi.

Fransız RFI, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ‘Gazze Kasabı’ olarak damgaladı ve onu dünya çapında Yahudi düşmanlığı yaratmakla suçladı.” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayın yapan Cyprus Mail, “Netanyahu’yu ‘Gazze’nin kasabı’ olarak nitelendirdi” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x