Fotoğrafıyla Rusya-Ukrayna Savaşı’nın simgesi olmuştu! Olena Kurilo savaşın 2. yılında evine döndü

Rusya- Ukrayna Savaşı’nın başladığı 24 Şubat 2022’de Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri Wolfgang Schwan’ın fotoğrafladığı ve savaşın sembol yüzü haline gelen Olena Kurilo, Rus saldırısı sırasında yaralandığı Harkiv’e döndü.

Rusya‘nın hava saldırısı sırasında yaşadığı binaya roketin isabet etmesi sonucu yaralanan Olena Kurilo yaralandıktan sonraki hayatını, savaşı ve uluslararası toplumun desteğini anlattı. Koşullar nasıl olursa olsun yurt dışında kalmak istemediğini, Ukrayna’ya geri dönmeye karar verdiğini söyledi.

SAĞ GÖZÜNDE GÖRÜŞ KAYBI VAR

Kurilo, “Yaralanmamış olsaydım ülkemi asla terk etmezdim.” diyerek tedavisi biter bitmez hemen eve dönüş bileti aldığını kaydetti. Polonya ve İngiltere’nin başkenti Londra’da göz ameliyatı olduğunu aktaran Kurilo, buna rağmen sağ gözündeki görüşün gittikçe azaldığını ifade etti.

“KESİNLİKLE KAZANACAĞIZ”

Ukrayna’nın, Donetsk bölgesindeki Avdiyivka kentinden birlikleri çekme kararını doğru bulduğunu belirten Kurilo,şu anda savunmada olduklarını ancak ne olursa olsun kesinlikle kazanacaklarını dile getirdi.

“TRUMP KAZANIRSA SADECE BİZİM İÇİN DEĞİL, TÜM DÜNYA İÇİN KORKUNÇ SONUÇLARI OLACAK”

ABD’nin yardımlarına ilişkin ise Kurilo, “ABD’den yardım almayı dört gözle bekliyorduk ancak ne yazık ki olmadı. Avrupa bizim yanımızda. Sağ duyunun galip geleceğini ve bize kazanacağımız silahların verileceğini umuyoruz.” dedi.Olena Kurilo, Ukrayna’ya ABD’den yardım gelmemesi ve seçimde Cumhuriyetçilerin aday adayı eski ABD Başkanı Donald Trump’ın seçilme ihtimalini de değerlendirdi. Trump’ın kendilerine yardım etmek istemediğini söyleyen Kurilo, “Trump kazanırsa bunun sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için korkunç sonuçları olacaktır.” diye konuştu.

Kurilo, uluslararası toplumdan gelen desteklerden dolayı müteşekkir olduğunu belirterek “Ancak şunu anlamalısınız ki Rusya bir şekilde bizi yenmeyi başarırsa, sırada siz olacaksınız.” dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x