İlnur Çevik’ten dikkat çeken Kerkük mesajı: Birileri Cumhurbaşkanımıza hesap versin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı iken görevden alınan ancak Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyeliği görevini sürdüren Hakkı İlnur Çevik, Twitter’dan Irak’ta gerçekleşen seçimlerin sonuçlarına dair bir paylaşımda bulundu.

Çevik paylaşımında, “Ankara’da birileri Kerkük seçimlerinde neden 16 sandalyeden ancak ikisini Türkmenler kazanabildi diye Cumhurbaşkanımıza hesap versin” ifadelerini kullandı. Çevik’in paylaşımında kastettiği kişilerin kim olduğu merak konusu oldu.

BARZANİ AİLESİNE YAKIN

İlnur Çevik’in Barzani ailesine yakın olduğu ve danışmanlık koltuğuna oturmasında da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)’nin etkisi olduğu biliniyor.

Çevik, 1991-1993 yılları arasında da dönemin başbakanı Süleyman Demirel’e de özel danışmanlık yapmıştı.

KERKÜK SEÇİMLERİ

Irak İl Genel Meclis seçimlerinde Kerkük en yüksek katılımın olduğu vilayet oldu. 2005 yılından beri Kerkük’te gerçekleştirilen ilk seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre; Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük’te 139 bin oy ile birinci, Arap Koalisyonu Listesi 98 bin 174 oyla ikinci, Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi Listesi de 72 bin 28 oyla üçüncü oldu.

Kerkük’te sonuçlar şöyle:

Kürdistan Yurtseverler Birliği: 139 bin 373 oy

Kürdistan Demokrat Partisi: 46 bin 749 oy

Yeni Nesil (Newey Nwê): 24 bin 620 oy

Türkmen Cephesi: 72 bin 281 oy

Kürt Kerkük Meşalesi: 6 bin 655 oy

Arap Kaide: 59 bin 430 oy

Arap İttifakı: 46 bin 65 oy

Arap Kerkük Bizimdir: 21 bin 114 oy

Bu sonuçlara göre KYB 5, Arap Koalisyonu 3, Türkmen Cephesi 2, KDP 2, Arap Kaide 2 ve Arap İtikâfı 1 ve Hristiyan kotası da 1 sandalye elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x