İYİ Parti’den istifa edip başka partiye geçer yazın bir kenara! Fatih Portakal’dan bomba kulis

Türkiye’nin yerel seçimlere doğru hızla ilerlediği bu süreçte, muhalefet cephesindeki gelişmeler sıkça gündeme geliyor. İYİ Parti, seçimlere tek başına katılma konusundaki kararlılığını sürdürürken, yaşanan istifalar ve ‘kayıp para’ iddiaları gündemin üst sıralarına yükseldi.

Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın, Genel Başkan Meral Akşener’in “kendisi, ailesi ve özel kalem müdürünün hesaplarını yasa dışı biçimde incelettiği” iddialarının odağına gelmesiyle, savcılığa başvurup dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ettiği biliniyor.

Bu süreçte yaşanan istifaların ve parti içindeki rahatsızlığın arttığı iddiaları üzerine gazeteci Fatih Portakal, oldukça dikkat çekici bir iddiayı dile getirdi.

“ÜMİT ÖZLALE İSTİFA EDEBİLİR”

Portakal, yaptığı açıklamada İYİ Parti İzmir Milletvekili ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale’nin partisinden istifa edebileceğini belirtti.

Portakal’ın dikkat çeken açıklamaları şöyle;

“YAZIN BİR KENARA! BAŞKA PARTİYE BİLE GEÇEBİLİR”

“Bir kulis bilgisi paylaşayım. İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale bile partisinden istifa edebilir. Aday olarak bir ay önce açıklamışlardı. Yazın bir kenara. Başka partiye bile geçebilir”Özlale’den söz konusu iddialarla ilgili ise bir açıklama gelmedi.

ÜMİT ÖZLALE KİMDİR?

İYİ Parti’nin Kalkınma Politikaları Başkanı olan Ümit Özlale, 28 Nisan 1972’de Almanya’nın Holzheim şehrinde doğdu. İzmir Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tamamladı. Ardından yüksek lisansını 1998’de ABD’de bulunan Boston College’da ve doktorasını 2001’de tamamladı.

Akademik kariyerine 2001’de Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak başladı. 2006’da doçent, 2011’de ise profesör unvanını aldı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde görev aldıktan sonra 2013’ten itibaren Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaparken Ekonomi Bölüm Başkanlığı görevini üstlendi.

Ayrıca Harvard Yaz Okulu’nda Kalkınma Ekonomisi dersleri vermektedir. Akademisyenler tarafından kurulan danışmanlık şirketi SEAL’in de kurucu ortağıdır.

Özlale, Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar ve Para Politikası Genel Müdürlüğü’nde danışmanlık yapmış, aynı zamanda Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası ile projeler yürütmüştür.

İYİ Parti’ye 2020 Eylül ayında katılmış ve burada Genel Başkan Yardımcılığı ile Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Ümit Özlale, TÜBİTAK tarafından 40 yaş altı üstün başarılı bilim insanlarına verilen Teşvik Ödülü’nün sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x