Mevduat Hesabı Ve Kredi Kartı Olanları İlgilendiriyor! Paranızı Bankaya Kaptırmayın

Türkiye genelinde toplamda 81 ilde yaklaşık 60 bin ATM bulunmaktadır. Banka kartı ve kredi kartı sayıları ise 400 milyona yaklaşmıştır. Bu ATM cihazları üzerinden milyonlarca hesap sahibi para çekme, havale yapma ve fatura ödeme gibi işlemler gerçekleştirmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte ATM’ler, hemen hemen tüm banka işlemlerini yapabilecek seviyeye gelmiştir. Küçük işlemler için bile artık şubelere değil, ATM’lere yönlendirilmektedir. Ancak bu kolaylık beraberinde bazı sürpriz masrafları da getirmektedir. İşte ATM’lerde karşılaşabileceğiniz o masraflar ve bu masraflardan kurtulmanın yolları:

LİMİT ÜSTÜ KOMİSYON

Bankaların belirlediği para çekme limitini aşmanız durumunda yüzde 2-3 arası bir komisyon ve vergi ödemek durumunda kalırsınız. Örneğin, 5 bin TL’lik bir limit için 10 bin TL çekim yaparsanız, 100-150 TL arasında bir limit üstü komisyonu ödersiniz. Bazı bankalar, limit üstü sınırları daha yüksek tutarak bu komisyonları artırmaktadır. Bu durumda, limiti aşmamak için dikkatli olmak veya günlük limitinizi artırmak için bankanızla iletişime geçmek en doğru yöntem olabilir.

BAŞKA BANKA KOMİSYONU

Başka bir bankanın ATM’sinden para çektiğinizde yüzde 1,15 oranında bir komisyon ödersiniz. Özellikle acil durumlarda komisyon almayan bir ATM bulmak veya banka kartıyla alışveriş yapmak masraflardan kurtulmanızı sağlayabilir.

PARA YATIRMA KOMİSYONU

Kartsız kendi hesabınıza para yatırmakta masraf alınmamakla birlikte, havalelerde ve kartlı işlemlerde masraflar artış göstermektedir. Fatura ödemelerinde de bazı durumlarda ücret alınabilmektedir.

KREDİ KARTI NAKİT KOMİSYONLARI

Kredi kartı ile nakit avans çekmek istediğinizde yüzde 1 oranında bir komisyon ödersiniz. Bu komisyon farklı ATM’lerde çekim yapmanız durumunda artabilir. Ayrıca bankanız nakit çekim için ayrıca bir faiz oranı belirleyebilir.

HER İŞLEM PARA

Diğer banka ATM’lerinden yapılan işlemlerde de çeşitli komisyonlar alınmaktadır. Bu komisyonlar, işlem türüne göre değişiklik göstermektedir.

Sonuç olarak, ATM’lerden yapılan işlemlerde dikkatli olmak ve gereksiz masraflardan kaçınmak için alternatif yöntemleri değerlendirmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x