”Murat Ülker, ABD’nin Cola Turka’yı engellediğini ve nasıl batırıldığını açıkladı”

Toygun ATİLLA yazdı

SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİNDE HABER SİTELERİNİN MANŞETİNDE

“Murat Ülker, ABD’nin Cola Turka’yı engellediğini ve nasıl batırıldığını açıkladı”

Murat Ülker’in Kolay Değil adlı Youtube kanalına yaptığı açıklamalar, flaş haber olarak duyuruldu. Sosyal medyanın gündemini, haber sitelerinin manşetini süsledi.

1 YIL ÖNCE SUÇLAMALARA ALİ COŞKUN YANIT VERMİŞTİ

Oysa ki, Murat Ülker aynı konuyu, “Başarısızlık Zirvesi 2022’de” anlatmış, o günde bugün olduğu gibi gündem olmuştu.

O gün suçlamaların odağındaki dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Akit TV’de çıktığı programda, Murat Ülker’e noter aracılığı 6 sayfalık mektup gönderdiğini ifade ederek, “Murat Bey’i ben çağırmadım.

Çağırsam bakanlığa çağırırdım. Murat Bey’i o zaman başbakan çağırmış (Erdoğan) sene 2004. Ceza olayı 2006. 2005 yılında şeker kurulu bütün fabrikalara duyuruda bulunmuş. Kota dışında iş yaparsanız 11. maddeye göre cezalandırılırsınız diyor.” demişti.

Ali Coşkun, Murat Ülker’in kendisini ve devleti kötü duruma düşürdüğünü, yabancıların talimatı ile iş yapan bakan durumuna düşürdüğünü de sözlerine eklemişti.

Aradan geçen 1 yılda ise Murat Ülker,i Cola Turka mevzusunu unutmamış, Ali Coşkun’un ifadelerini ise inandırıcı bulmamış olmalı ki, konuyu tekrar gündeme getirdi.

Hafıza kaybına uğrayan Türk medyası ise tartışmayı unutmuş olmali ki, tekrar manşetlerine taşımıştı, yeni bir tartışma konusu gibi sunmuştu.

SADECE ONEDİO HATIRLADI

Dejavu yaşar gibi izledim, okudum.
Sadece Onedio haber sitesi, Murat Ülker’in sözlerinin “Başarısızlık Zirvesi 2022’de” söylendiğini hatırlamış, diğer tüm haber kanalları, açıklamaları sanki ilk kez açıklanıyor gibi vermişti.

AYNI SÖZLERLE SUÇLADI

Murat Ülker 1 yıl önce söylediklerinin aynısını söylemişti: “Sanayi Bakanı, babamın arkadaşı olur ismi lazım değil, beni Ankara’ya başbakanlığa çağırdı. Bana, ‘Murat cebimde bir mektup var, seni ABD Büyükelçisi şikâyet ediyor bu nedenle sana küçük bir ceza vereceğiz’ dedi. Çok utandım tabii. Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığı, sen de bakansın ne demek ABD Büyükelçisi seni şikâyet ediyor dedim. Böyle bir şey olabilir mi memlekette kanunlar var dedim ama kimse dinlemedi.Sonra 35 trilyonluk ceza yedik. Bende de biraz delilik var herhalde, gittim devleti mahkemeye verdim. Devlet, Türkiye Cumhuriyeti. Mahkeme 7 yılın sonunda yanlış diyerek cezayı iptal etti. Cezayı ödemedik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinin ilk gününde görüşmelerini gerçekleştirmeye hazırlanırken Türk medyasının gündemi “naftalinli” bu haberi konuşuyordu.

NE OLMUŞTU ?

Sözü, 2004’te yaşananları kısa bir şekilde özetleyerek tekrar kayda geçirelim ve noktalayalım.

Türkiye’nin en büyük kolalı içecek üreticileri Coca-Cola, Pepsi-Cola ve Ülker Grubu (Cola Turka) ürettikleri meşrubatta kullandıkları şeker yüzünden birbirine girmişti.

Coca-Cola ve Pepsi Cola, Ülker Grubu’nu Sanayi ve Ticaret Bakanlığından izin almadan kurduğu tesiste nişasta bazlı şeker üreterek haksız rekabet yapmakla suçlamış; Ülker ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Tüm dünyada rekabet eden Pepsi-Cola ve Coca-Cola’yı, aynı safta buluşturan olayların geçmişi, 2004 temmuzuna kadar gidiyor. Ülker Grubu bu tarihte Akyazı’daki Cola Turka tesislerine eklediği bir tesiste mısırdan elde edilen nişasta sütünü, şekere dönüştürmeye başlamıştı. Pepsi-Cola ve Coca-Cola ise bunun ’kota aşımı ve yasa dışı sayılması gerektiğini’ savunmuştu.

O dönemki iddialara göre, Ülker, kota sınırlamasına karşın izin almadan kurduğu tesisle nişasta bazlı şeker üretimi yaptı. Cargill ile Ülker’in yüzde 50’şer ortak olduğu Pendik Nişasta Sanayi, nişasta bazlı şekerin ara maddesi olan nişasta sütünü Cargill’den satın alıp Ülker’e sattı. Ülker de nişasta sütünü, şekere dönüştürüp Cola Turka’da kullandı. Ülker’in bu yöntemini doğru bulmayan rakipleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvurup Ülker’inkine benzer bir tesis kurmak için izin istediler. Bakanlık istemi Şeker Kanunu’nun ruhuna aykırı buldu ve geri çevirdi. Bunun üzerine, haksız rekabet ve izinsiz tesis kurulduğu için Ülker, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na şikayet edildi.

Kola savaşları şikayetlerle resmiyete dökülünce Şeker Kurumu araştırma yaptı ve Coca-Cola’ya bir yazı göndererek ’kota tahsisatı olmadığı için yapılacak böyle bir üretimin kanuna aykırı olacağını’ bildirdi. Bunun üzerine Şubat 2005’ten sonra Cargill Ülker’e nişasta sütü satışını durdurdu. Böylelikle Ülker’in nişasta bazlı şeker üretimi de sona erdi. Esas faaliyet alanı nişasta bazlı tatlandırıcı üretmek olan şirketler de ilke olarak son ürünü (nişasta bazlı tatlandırıcı) ihtiyacı olanlara kota çerçevesinde satmaya başladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x