NATO bir ilke imza attı, Ukrayna Konseyi dışişleri bakanları seviyesinde ilk kez toplandı

NATO-Ukrayna Konseyi, ilk kez dışişleri bakanları seviyesinde toplandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Ukrayna’nın bir gün İttifakımızın tam üyesi olarak bu masaya oturması konusunda kararlıyız” dedi.

NATO-UKRAYNA KONSEYİ NEDEN TOPLANDI?

NATO-Ukrayna Konseyi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplandı. Toplantıda Ukrayna’daki savaş, Ukrayna’nın NATO üyeliği süreci ve NATO’nun Ukrayna’ya yönelik yardımlarını görüşmek üzere ilk kez dışişleri bakanları seviyesinde bir araya gelindi.

Toplantının açılış konuşmasını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptı., NATO’nun Ukrayna’yı desteklediklerini ve Ukrayna’nın bir gün İttifaklarının tam üyesi olarak bu masaya oturması konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Sahadaki mevcut durum ve Ukrayna’nın ihtiyaçları hakkında NATO’ya bilgi verecek olan Dışişleri Bakanı Kuleba da toplantıda yer aldı. Müttefikler Ukrayna’ya benzeri görülmemiş askeri, mali ve insani yardım sağladı ve Ukrayna’nın NATO üyeliği yolunda gerekli reformları desteklendi.

Rusya’nın devam eden saldırılarının Avrupa’nın güvenliğini ve uluslararası hukuka dayalı sistemin istikrarını tehdit ettiğini vurgulayan Stoltenberg, “Müttefiklerimiz sizin güvenliğiniz ve kendi güvenlikleri için Ukrayna’nın yanında olmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

“RUSYA’YI HAFİFE ALMAMALIYIZ”

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile toplantı öncesi basına açıklamalarda bulundu. Toplantının Ukrayna’nın NATO üyeliğine yaklaştığını gösterdiğine dikkat çeken Stoltenberg, Ukrayna ordusunun, liderlinin ve halkının işgalden bu yana gösterdiği cesarete hayranlık duyduğunu dile getirdi.

Stoltenberg, “Rusya’yı hafife almamalıyız. Yoğun çatışmalar görüyoruz. Yeni hava ve füze saldırılarına hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu nedenle Ukrayna ile dayanışmamızın sadece sözle değil eylemle de gösterilmesi önemli” dedi.

Almanya ve Hollanda’nın Ukrayna’ya toplam 10 milyar eurodan fazla ek yardımda bulunma kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Stoltenberg, Ukrayna’nın galip gelmesinin hem Ukrayna’nın hem de NATO’nun çıkarına olduğunu söyledi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x