Sanat Dünyasını Şoke Eden İddia: İklim Tamkan, Fırat Tanış Hakkında Uzaklaştırma Kararı Çıkarttı

Klavsen sanatçısı ve piyanist İklim Tamkan, geçen aylarda ilişkisini sonlandırdığı oyuncu Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldı.

Tanış tarafından psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takibe uğradığını söyleyen sanatçı konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Tamkan, açıklamasında “İnandığım değerler, öz saygım ve öngörülerim bu kişinin bir şiddet faili olduğu bilgisini hemcinslerimle ve kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunu doğurdu. Bu şiddet zincirini kırmayı bir sorumluluk olarak görüyorum ve bu zincirin sessiz bir halkası olmayı reddediyorum. Uzaklaştırma kararının, gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum” dedi.

HAMİLE OLDUĞU İÇİN KÖTÜ DAVRANMAYA BAŞLADI İDDİASI

Sabah yazarı Bülent Cankurt’un haberine göre, ikili arasındaki ilişkinin bitmesine Tanış’ın Tamkan’a uyguladığı psikolojik şiddet neden oldu.

İddiaya göre, yaklaşık 4-5 ay önce Tamkan, Tanış’ta hamile olduğunu söyledi. Bunun üzerine Tanış, Tamkan’a kötü davranmaya, psikolojik şiddet uygulamaya başladı. Tamkan duruma dayanamayarak iddiaya göre bebeğini aldırıp ilişkiyi bitirdi.

Tamkan’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“Eylül ayı sonunda beraberliğimi sonlandırdığım Nuri Fırat TANIŞ’ın ayrılık sonrasında beni, ailemi ve yakınlarımı içine çektiği süregelen ağır psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip sarmalına karşı uzaklaştırma kararı almış bulunuyorum.

Yaşadığım bu tecrübe benim için “yanlış bir seçimdi” deyip geçemeyeceğim kadar yıpratıcı ve ürkütücü, sürreal bir hikayeye dönüşmüştür.

“Şiddet sarmalı derin yaralar açtı”

Maruz kaldığım şiddet sarmalı bana, aileme ve yakın çevreme şu ana dek hiç karşılaşmadığımız, tanık olmadığımız tarifi ve tahmini mümkün olmayan hisler yaşatmış ve bizde derin yaralar açmıştır.

Daima her türlü canlıya sevgi ve saygıyla yaklaşmayı ilke edinmiş biri olarak böylesi bir durumda toplumsal, ahlaki ve vicdani sorumluluk taşıdığımın farkındayım.

İnandığım değerler, öz saygım ve öngörülerim bu kişinin bir şiddet faili olduğu bilgisini hemcinslerimle ve kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunu doğurdu.

Bu şiddet zincirini kırmayı bir sorumluluk olarak görüyorum ve bu zincirin sessiz bir halkası olmayı reddediyorum.

“Boyun eğmeyi reddediyorum”

Uzaklaştırma kararının, gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum.

Şahsın beni maruz bırakmış olduğu eylemler kişilik haklarıma açıkça bir saldırıdır ve Türk Ceza Kanunu kapsamında birden fazla suçun konusunu oluşturabilecek niteliktedir.

İçinde yaşadığımız toplumun her hücresine nüfuz etmiş erkek egemen zihniyetin davranış kalıplarına ve yargılarına boyun eğmeyi reddediyorum.

“Hiç korkmuyorum”

Yaşadığım bu korkunç sürecin bende yaratmış olduğu tahribatı tümüyle onarabilecek hiçbir merci olduğunu düşünmüyorum.

Özetle, bu eylem epeydir gölgede kalmış bir gerçeğin günyüzüne çıkarılmasından ibarettir.

Maruz kaldığım psikolojik şiddet, tehdit ve ısrarlı takip sarmalı fail tarafından sonlandırılmadığı takdirde eken biçecektir, eden bulacaktır.

Çünkü hiç korkmuyorum.

Kamuoyuna saygıyla,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x