Tapuya giden parayı valizle taşıyor

Türk Lirası’ndayaşanan değer kaybı ile birlikte paranın büyüyen hacmi ödemelerde yeni bir sorunu da beraberinde getirdi. Günlük hayatta büyük çaplı ödeme yapmak durumunda olan vatandaşlar, adeta valizle para taşımak zorunda kalıyor. Özelikle yüklü nakit ödemelerin adresi olan tapu dairelerine gelen vatandaşlar, son dönemlerde ciddi bir sıkıntı daha yaşamaya başladı. Bir yandan konut fiyatlarındaki artış, diğer yandan TL’deki değer kaybı tapu dairelerine götürülen nakit paranın artık valizle taşınacak hale gelmesine neden oldu.

25 BİN ADET 200 TL GEREKİYOR

Vatandaşlar, dövizle ödemelerde de kur hesabı önemli bir sorun oluşturduğu için daha hafif olmasına karşın mecburen TL kullandıklarını dile getiriyor.

5 milyon liralık nakit bir işlem için vatandaşların yanlarında taşımaları gereken para miktarının artması da giderek daha fazla soruna neden oluyor. 5 milyon liralık nakit bir ödemeyi en büyük banknotumuz olan 200 lira ile ödemek istediğinizde yaklaşık 28.2 kilogramlık bir para çantası taşımanız gerekiyor. Bu durum sık sık daha büyük banknotların basılması gerektiği yönündeki tartışmaları da alevlendiriyor.

1 DESTE 226 GRAM

200 TL’lik bir destede 100 adet 200 TL bulunuyor. 1 adet 200 TL’lik deste de 20.000 TL’ye denk geliyor. 200 TL’nin ağırlığı 1.13 gram olduğu dikkate alındığında, bir deste yer alan 200 TL’nin ağırlığı da 226 gram ediyor. 5 milyon lira için 25 bin adet 200 lira gerekiyor. Bu durumda 200 liralık 250 deste 5 milyon lira ediyor. 250 destenin toplam ağırlığı ise 28.2 kilograma denk geliyor.

Prof. Demirtaş

1.000 TL’lik banknot şart

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Uzun süredir çağrıda bulunuyorum; 500 ve 1.000 TL’lik banknot basın diye. Seçim sonrası zaten mecbur yapacaksınız. Neyi bekliyorsunuz” diye sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x